Bali daje się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali wydziela się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Jakby na jakimś ruchu natknąć wolno się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami oraz wonnymi kadzidełkami, małe kapliczki i wielkie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy domowe mury. Największą świątynią na Bali jest położona u stóp wulkanu Pura Besakih, jednak zobaczyć warto także Pura Tanah Lot, dokonaną na nadanej w morze skale. Częścią balijskiej sztuki są też liczne święta – w toku roku obchodzi się ich około dwustu, w momencie spacerów oraz podróży krajoznawczych trafić zatem wolno na ciekawe procesje oraz mocne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia można zatem spoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, i pozostałego wyczerpać się na podróż na szczyt jednego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wędrówki podziwiać można niesamowite krajobrazy. Wyspa zachwyca także wysokimi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wkomponowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy latać na Bali?

Ponieważ Bali tkwi w prowincji klimatu równikowego, charakterystyczne są dla niej pory stare i deszczowe. Pora sucha istnieje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wpada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się kiedyś w strefach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W ciągu pory deszczowej (od listopada do marca) stale jest gorąco, w ciągu dnia nadarzają się jednak przelotne, ale duże, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, stroniąc z własnych styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Lecz przed wyjazdem na Bali nie musimy rezygnować się obowiązkowym szczepieniom, o zabezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu I również B. Należy wykupić także specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta medyczna na Bali może ujawnić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki zapobiegające przed komarami, krem z pięknym filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe oraz malarię i sposób dezynfekujący i mało opatrunków.